Aký je rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou u detí?

Aký je rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou u detí?

Prechladnutie a chrípka sú dva rozdielne zdravotné problémy, ktoré, zvlášť u detí, netreba podceňovať. Môžu mať nielen búrlivejší priebeh, ale pri neliečení (či nesprávnom liečení) aj vážnejšie následky na celý organizmus a nezriedka aj celkový vývoj a vývin dieťaťa. Spomínané ochorenia majú svoje osobité príčiny, pôvodcov, príznaky, ale aj liečbu.     

Aké sú príčiny prechladnutia, ako sa prejavuje a lieči?

     Prechladnutie vzniká z dôvodu dlhodobého vystavenia organizmu účinkom chladu, kedy dochádza k oslabeniu obranyschopnosti organizmu, čo otvára bránu pre vstup a šírenie baktérii a vírusov. O to viac, ak je organizmus ešte aj dlhodobo vystavený stresu a únave. Znížená imunita pripravuje vhodnú pôdu pre vstup rôznych baktérií a vírusov do organizmu, ktoré majú tendenciu spôsobovať nepríjemné sprievodné príznaky. 

     Príznaky prechladnutia sa objavujú postupne. Zväčša prechladnutie začína nádchou, kýchaním, zimnicou, bolesťou hrdla a neraz aj uší, zvýšenou telesnou teplotou (do 38oC). Sprievodným javom je aj upchatý nos a následne sekrécia tekutiny z nosa spočiatku len čírej farby, ale neskôr môže byť hlienovitej až hnisavej žltozelenej farby. Často je prítomná aj sekrécia (slzenie) z očí. Dieťa sa cíti nekomfortne, je plačlivé a obzvlášť pri fúkaní nosa sa bráni, keďže sekrét dráždi kožu v okolí nosa a dotyk vreckovky s kožou je pre dieťa bolestivý. Pri dobrej liečbe príznaky zväčša do pár dní až týždňa odznejú.  

     Liečba by mala byť komplexná a jej základom je izolácia dieťaťa od kolektívu, keďže infekcie sa najčastejšie šíria tzv. kvapôčkou formou – kýchaním a kašľaním, ale aj rukami – cez dotyky či predmety (hračky). Najpodstatnejšiu úlohu v liečbe zohráva kľud a podľa možnosti kľud na lôžku. Nemálo dôležité je teplo, ale pozor, nie nadmerné prehrievanie organizmu. Nevyhnutný je aj zvýšený prísun teplých tekutín napr. čajov s medom, vhodné sú bylinkové čaje ako bazový, skorocelový, repíkový, lipový a pod. (pozor na peľové alergie u detí), ale dobré sú aj teplé polievky, napr. z kyslej kapusty, vývary – zeleninové aj kuracie. Mlieko nie je pri zahlienení najvhodnejšie, lebo podporuje a zvyšuje zahlienenie. Prísun vitamínov, hlavne C, D, A, B má nezastupiteľné miesto na posilnenie imunity. Na liečbu príznakov upchatého nosa sú vhodné inhalácie a zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, ale aj solux či biolampa. Okolie nosa je vhodné jemne umývať vlažnou vodou, alebo roztokom odvaru harmančeka či repíka alebo nechtíka, osušiť a krémovať detským krémom. Dobré sú krémy, ktoré majú regeneračné a protizápalové účinky, ako napríklad nechtíkový, aloe vera, harmančekový. Lieky na zmiernenie príznakov ochorenia, hlavne bolesti a zvýšenej telesnej teploty, či účinnejšie sirupy na vykašlávanie hlienov sú síce voľnopredajné, ale ich ordinácia u detí je v kompetencii lekára, preto sa s nim o ich užívaní poraďte. Pomoc lekára určite vyhľadajte aj v prípade dlhodobejšieho pretrvávania a zhoršovania sekrécie hlienov, stupňovania bolesti uška či hrdla, svalovej bolesti či zvýšenej únavy a telesnej teploty, lebo môže ísť aj o bakteriálnu infekciu, a tá si zväčša vyžaduje aj antibiotickú liečbu.  Pri užívaní antibiotík je veľmi dôležité podávať aj probiotiká, aby sme ochránili sliznice, hlavne tráviaceho traktu.

 

Ako sa prejavuje chrípka a ako ju liečiť?

     Príznaky chrípky majú rýchly a náhly nástup v podobe bolesti kĺbov, hlavy (hlavne v oblasti za očami), vysokej teploty nad 38oC, ktorá je sprevádzaná zimnicou a bolesťou svalov celého tela. Následne sa pridruží aj bolesť hrdla, dráždivý suchý kašeľ a nádcha. U detí je častým sprievodným prejavom aj hnačka, zvracanie a bolesti bruška. Neliečená chrípka môže mať vážne následky hlavne u detí, obzvlášť u detí s oslabenou imunitou. Najčastejšou komplikáciou môže byť zápal stredného ucha, zápal pľúc či dokonca aj osrdcovníka a bakteriálne infekcie hlavne horných dýchacích ciest. Často môže viesť k druhotným infekciám bakteriálneho pôvodu, keďže vírusy usadené na slizniciach hostiteľa rozkladajú bunky tkanív a umožňujú ďalším pôvodcom infekcie pohodlnejší vstup do tela človeka.  Chrípku spôsobujú vírusy typu A, B, C, ktoré sú schopné meniť svoju genetickú informáciu (mutovať), preto je ochrana pred ich vplyvom aj liečba náročnejšia. Prenos vírusov sa šíri kvapôčkou formou z ovzdušia, alebo cez infikované predmety, preto je veľmi dôležité dbať na izoláciu dieťaťa nielen počas ochorenia, ale aj počas jeho rekonvalescencie. Príznaky chrípky u detí zväčša do týždňa odznejú, doba rekonvalescencie by však mala trvať aspoň 14 dní. Rekonvalescencia je potrebná na to, aby sme organizmus dostali do formy, a teda počas rekonvalescencie by sme mali dieťa šetriť a snažiť sa o obnovenie a zlepšenie jeho imunity. Dôležité je uvedomiť si, že antibiotiká na chrípku nezaberajú. V niektorých prípadoch sa podávajú v počiatočnom štádiu ochorenia antivirotiká, ale zväčša sa chrípka lieči maximálnym kľudom, vhodnými tekutinami, liekmi na zníženie bolesti, telesnej teploty a ostatných príznakov (lieky na kašeľ, na zvlhčovanie slizníc nosa a pod.). Antibiotiká sa síce pri chrípke často podávajú, ale ich úlohou je liečiť bakteriálne infekcie, ktoré sú počas chrípky nezriedkavé. Nesmieme zabúdať na fakt, že príliš časté a dlhodobé užívanie antibiotík imunite dieťaťa nepomáha, ale naopak môže spôsobiť rezistenciu (neúčinnosť) na niektoré baktérie. 

     Základom liečby je kľud na lôžku. Nevyhnutné je zvýšiť prísun teplých tekutín. Telo dieťaťa stráca tekutiny horúčkou aj hnačkou, rýchlejšie sa dehydratuje, čo môže spôsobiť vážnejšie až kolapsové stavy. Na pitie sú vhodné bylinkové čaje na podporu imunity a zmiernenie príznakov, napr. bazový, lipový a pod., ale aj ovocné či zeleninové šťavy, ktoré nám zároveň pomôžu zvýšiť prísun vitamínov. Prísun stravy je vhodné redukovať na jedlá prospešné, a to hlavne na vývary – slepačí vývar s cesnakom a cibuľou a ľahké jedlá s vyšším obsahom vitamínov, minerálov a bielkovín, pri hnačkách aj s vyšším obsahom draslíka (banány). Dobré sú aj detské ovocné a zeleninové výživy a kaše. Vo výžive nesmieme zabúdať ani na probiotiká, najlepšie vo forme živých kultúr obsiahnutých v jogurtoch. Dbáme aj na hygienu prostredia, v ktorom sa dieťa lieči. V miestnosti je dôležité neprekurovať, ale častejšie vetrať a zvlhčovať vzduch. Možné je používať aj vonné oleje s chladivým účinkom, napr. eukalyptový, mätový, citrónový, čím jednak napomôžeme zlepšeniu dýchania, ale zároveň zmierňujeme aj horúčkové stavy. Tlmiť horúčku pomáha aj škorica s medom a citrónom. Po odznení prvých príznakov je potrebné, aby dieťa zotrvalo v liečebnom režime aspoň 14 dní. Vyvarovať by sa malo miestam s vysokým výskytom ľudí (nákupné centrá, čakárne a pod.). Každá neodležaná a nepreliečená chrípka sa môže vrátiť v podobe závažnejšieho ochorenia.        

 

Na otázku odpovedala: Mgr. Mgr. Anna Lukáčová Havrilová, diplomovaná sestra