Akokoľvek, pri výbere vhodného vianočného darčeka pre seniorov by sme nemali zabúdať na štyri zásady:
- má byť osobný,
- má byť užitočný,
- má potešiť,
- má zaujať.
Každoročné ponožky a rukavice sú síce osobné a užitočné, ale nepotešia ani nezaujmú. Voľte preto darčeky, ktoré nepôsobia dojmom splnenej povinnosti, alebo dojmom, že čo už iné sa dá starým ľuďom darovať, keď už nič nepotrebujú.
Tu je niekoľko tipov, čo by mohlo byť osobné, užitočné, potešiteľné i zaujímavé:
- Kniha
Starší ľudia radi čítajú. Výber knihy prispôsobte záľubám seniora. Možno uprednostňuje literatúru faktu, možno má rád romány, možno populárno-náučnú literatúru a pod. Knižný trh je dnes obohatený aj o tituly vzťahujúce sa k trénovaniu pamäti či spomínaniu. Takáto kniha bude nielen osobná, užitočná, potešiteľná a zaujímavá, ale navyše aj s terapeutickým účinkom, keďže tréning pamäti a reminiscencia (spomínanie) patria k základným spôsobom aktivizácie seniorov a sú zaradené medzi terapeutické prístupy.
- Spoločenská hra
Hra je to, čo spája všetky generácie. Všetci sa radi hráme, a to bez ohľadu na vek! Kto sa nehrá, starne skôr. Dajme seniorom príležitosť vrátiť sa k hrám. Samozrejme, zvolená spoločenská hra musí byť primeraná veku. V súčasnosti prichádzajú na trh hry podporujúce vyvolávanie spomienok, keďže sú zamerané na obdobie, v ktorom súčasní seniori prežili mladosť i produktívny vek. Takéto hry majú takisto v sebe zakomponované terapeutické prvky, navyše spomínanie je prirodzenou súčasťou tzv. zdravého starnutia a napomáha k dosiahnutiu životnej integrity, čo je základnou úlohou staroby ako vývinového obdobia v živote človeka.
Takisto existujú spoločenské hry na podporu zmyslového vnímania, napr. zvukové pexeso.
- Omaľovanky pre dospelých
Omaľovanky už dávno nepatria do rúk iba deťom. Čoraz viac dospelých po nich siaha za účelom relaxu. Pre starších ľudí sú zároveň skvelým grafomotorickým cvičením, ktoré udržiava v kondícii jemnú motoriku, ako aj koordináciu ruky a oka. Vytvára súlad medzi funkciami mozgu a motoriky, podporuje koncentráciu pozornosti a vnímanie.
Vhodné sú aj klasické „detské“ omaľovanky, avšak nie je prípustný výslovne detský motív (napr. z rozprávky o krtkovi). Voľte preto neutrálne motívy, ako napr. ovocie, zelenina, stromy, kvety, zvieratá, športy a pod. s realistickým vyobrazením (nie zjednodušene, či schematicky).
- Pracovné listy pre trénovanie pamäti a ďalších poznávacích funkcií mozgu
Ako sme už spomínali, trénovanie pamäti slúži pre aktivizáciu seniorov a má aj významný terapeutický účinok. Pracovné listy pre domáce pamäťové cvičenia seniori určite ocenia. Skúste hľadať na internete i v kníhkupectvách, sú súčasťou viacerých knižných publikácií venovaných danej problematike.
- Cvičebné pomôcky
K zdravému starnutia patrí aj veku primeraný pohyb. Jednoduché psychomotorické cvičenia si vyžadujú využitie rôznych pomôcok ako sú loptičky, cvičebné gumy (thera bandy), terapeutické šatky a pod., prípadne DVD nosič s cvičebnými zostavami vhodnými pre seniorov, či kniha s popisom i nákresom pohybových úkonov. Čo tak pripraviť opatrovanému seniorovi balíček takýchto pomôcok? Samozrejme za predpokladu, že má k pohybu prirodzený vzťah. V opačnom prípade ho darček nepoteší.
- Darčekové poukážky
Môžu slúžiť na nákup tovaru (knihy, kozmetika), ale našou snahou je upriamiť vašu pozornosť na oddych, rekreáciu a regeneráciu síl seniorov. Darujte im preto darčekovú poukážku napr. na rekreačný, relaxačný, či kúpeľný pobyt, príp. na masáž, plávanie, či „beauty“ služby ako sú návšteva kaderníctva či kozmetického salónu.
- Vstupenky na kultúrne, osvetové a vzdelávacie podujatia
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako seniori, ktorí sú dnes vo vašej opatere trávili v minulosti voľný čas? Aké boli ich záujmy či záľuby? Možno mali a pravdepodobne aj dnes majú vzťah ku kultúre, či vzdelávaniu. Vhodným darčekom sú preto vstupenky do divadla, na koncert, či folklórny program, príp. na vzdelávacie podujatia ako je akadémia tretieho veku, či lektorované tréningy pamäti pre verejnosť v seniorskom veku.
Samozrejme, vhodným darčekom môžu byť aj kompenzačné pomôcky (napr. u nedoslýchavých televízne slúchadlá), CD s obľúbenou hudbou, DVD s obľúbeným filmom, či módne doplnky, kozmetika, príp. ošatenie. Nie je vhodným darom práčka či žehlička, ktoré bude užívať viac členov domácnosti, a navyše takýto „dar“ evokuje prácu. Takisto môže byť vhodným darčekom artefakt doplňujúci zbierku seniora, ak je zberateľstvo jeho záľubou, či náradie pre domáceho kutila, ak je „majstrovanie“ jeho koníčkom.
Toto nie je ani zďaleka všetko, čo možno seniorom darovať, aby to bol dar osobný, užitočný, potešujúci i zaujímavý zároveň. Všetko ostatné ponechávame na vašu kreativitu, empatiu i osobnú skúsenosť.
A nezabudnite darček vhodne zabaliť! Čo tak baliaci papier s retro motívom, či drevená truhlička, prútený košík a pod. Že by to bol darček zabalený do darčeka? A prečo nie?
Na otázku odpovedala: Mgr. Bc. Danka Petrufová, andragogička – geragogička, trénerka pamäti III. stupňa – aktivizačná pracovníčka v sociálnych službách