Aj ľudia trpiaci demenciou majú právo byť slobodní, mať možnosť voľby, či určitej miery sebarozhodovania. Existuje dosť možností, ako urobiť domácnosť pre opatrovanú osobu trpiacu demenciou bezpečnejšou. Toto sú naše tipy:
1. Ak ste podráždení, upokojte sa
Zaiste sa niekedy cítite unavene, či podráždene. Túto Vašu emóciu od Vás preberá aj opatrovaná osoba, čo zvyšuje riziko úrazov a nehôd. Skúste sa v takejto situácii niekoľkokrát po sebe zhlboka nadýchnuť a upokojiť sa, prípadne si na pár minút sadnite.
2. Je domácnosť opatrovanej osoby dostatočne osvetlená?
Uistite sa, či je osvetlenie domácnosti dostatočne silné, zvlášť, keď sa stmieva. Nechávajte aj cez noc zasvietené svetlo na chodbe/v hale a nočnú lampu v spálni, ak je pravdepodobné, že opatrovaná osoba v noci vstane.
3. Je domácnosť vybavená pomôckami ako madlá či zábradlie?
Pomôcky ako zábradlia na schodoch a rôzne držiaky (madlá) v kúpeľni a na toalete môžu veľmi pomôcť opatrovaným osobám so zhoršenou stabilitou.
4. Pozor na pády!
Skontrolujte domácnosť opatrovanej osoby, či sa v nej nevyskytuje niečo, čo by mohlo spôsobiť pád, napr. nepriliehajúci koberec, poškodené schody, šmykľavá podlaha, pohyblivá rohož, natiahnuté káble, neupevnený nábytok, neporiadok a predmety ležiace na podlahe.
5. Pozor na nebezpečné látky!
Lieky odkladajte hneď po užití na bezpečné miesto. Predídete tak riziku, že opatrovaná osoba ich užije znova. Uzamknite všetky chemické látky ako čistiace prostriedky a kozmetické prípravky, ktoré by mohla opatrovaná osoba vypiť alebo zjesť.
6. Sú predmety v kuchyni usporiadané bezpečne?
Predmety dennej potreby umiestnite tak, aby sa za nimi nebolo treba naťahovať, alebo postaviť na stoličku. Odstráňte z dosahu ostré predmety ako sú nože a iné, ktorými by si opatrovaná osoba mohla ublížiť. Zaobstarajte si takú varnú kanvicu, ktorá po zovretí vody vypína sama.
7. Pozor na kúrenie a prístup k vykurovacím telesám!
Krby a vykurovacie telesá by mali byť vždy strážené! Šatstvo nikdy nesušte nad krbom alebo na radiátore, aby nedošlo k požiaru. Prenosný elektrický radiátor nikdy nepoužívajte v kúpeľni. Ak je v domácnosti plynový ohrievač vody, nezabúdajte na pravidelný servis a ventiláciu v miestnosti, kde sa nachádza. Na plynové kúrenie dajte namontovať izolačný kryt a bezpečnostný vypínač, aby ste predišli zapnutiu v nestráženej chvíli. Centrálne kúrenie môžete regulovať pomocou vypínača s časovým nastavením.
8. Ďalšie preventívne opatrenia
Ak opatrovaná osoba trpí inkontinenciou, nemôže používať elektrický vankúš. Ak fajčí, zápalky a zapaľovače odkladajte na bezpečné miesto. Nedovoľte jej fajčiť v posteli. Zapnutú žehličku nikdy nenechávajte bez dozoru.
9. Zoznam potrebných telefónnych čísel
Spravte si zoznam potrebných telefónnych čísel a umiestnite ho vedľa telefónu. Mal by obsahovať čísla na služby plynárov, inštalatérov a elektrikárov, číslo všeobecného lekára, číslo na pohotovosť, číslo rýchlej zdravotníckej pomoci, číslo nemocnice, polície, hasičov, čísla taxislužby a príbuzných opatrovanej osoby.
Zároveň označte, kde sa vypína voda a plyn, kde sa nachádzajú poistky, kde je lekárnička, baterka a náhradné žiarovky.
10. Pomôcť môže aj okolie
Opatrovaná osoba by mala mať na náramku svoje identifikačné údaje pre prípad, že sa stratí. Je treba upozorniť na jej ochorenie susedov i ľudí v blízkom okolí (napr. predavačky v obchodoch). Je možné, že v prípade, že opustí svoju domácnosť, všimnú si to a oznámia Vám to. Je preto treba nechať na všetkých týchto miestach aj kontakt na seba.
Ako zariadiť domácnosť, ak sa staráte o človeka trpiaceho demenciou?
- Labilný nábytok upevnite.
- Malé koberčeky pripevnite bezpečne o podlahu, aby sa opatrovaná osoba nepošmykla.
- V kúpeľni osaďte držiaky (madlá).
- Vypínače by mali byť umiestnené tak, že ich opatrovaná osoba ľahko nájde. Do elektrických zástrčiek dajte bezpečnostné kryty.
- Cenné predmety odložte, príp. uzamknite na bezpečnom mieste.
- Vchodové dvere dobre uzavrite, aby opatrovaná osoba nemohla v nestráženej chvíli odísť z domu a kľúče odstráňte z jej dosahu, aby sa nemohla zamknúť zvnútra.
- Ak je súčasťou domu aj záhrada, náradie nenechávajte nikdy voľne pohodené, aby sa opatrovaná osoba nezranila, ale zakaždým ho starostlivo odložte.
- Na presklené časti domu, alebo vonkajšie skleníky nalepte výraznú lepiacu fóliu, aby ich opatrovaná osoba neprehliadla a nezranila sa.
- Ak máte v dome schodisko, opatrite ho zábradlím a dajte k nemu prirobiť ochranné dvierka, aby ste predišli pádu zo schodov.
- Na sporák dajte namontovať odnímateľné vypínače, alebo ochranné kryty, aby ste zabránili otrave plynom, výbuchu, popáleninám. Na horáky namontujte ochranné sieťky.
Na otázku odpovedala: Mgr. Bc. Danka Petrufová, andragogička – geragogička, lektorka v problematike demencia a nefarmakologické prístupy v jej liečbe.