Hoci zhoršujúca sa činnosť mozgu znižuje schopnosť viesť vozidlo, neznamená to, že ľudia v rannom štádiu musia hneď prestať šoférovať. Čas, kedy by mal človek trpiaci týmto ochorením ukončiť vedenie vozidla je veľmi individuálny. Či je z medicínskeho hľadiska pri tomto ochorení ešte možné šoférovať, určí ošetrujúci lekár alebo dopravný psychológ. Už od počiatočného štádia demencie je však potrebné sledovať zdravotný stav a jeho zmeny. Signálov, že treba so šoférovaním skončiť, je niekoľko:
- časté rozrušenie,
- neistota v neznámom prostredí alebo zmeny na známych cestách (výstavba a pod.),
- zámena pravej a ľavej strany, nedostatočná pozornosť pri odbočovaní, problémy s prednosťou v jazde,
- prehliadanie značiek a červenej na semafore,
- rýchla jazda, alebo bezdôvodné brzdenie,
- pomalá jazda, pomalé reakcie na križovatkách a na semafore, potreba dlhšieho času na rozmyslenie,
- ak nevie nájsť cestu domov, potrebuje navigáciu,
- menšie nehody a malé poškodenia auta ako dôsledok problémov s parkovaním.
Sám človek trpiaci demenciou ťažko rozpozná, či ešte šoféruje s istotou, alebo nie. Je treba, aby sa príbuzní na túto tému s nim rozprávali, pomôže aj rozhovor s ošetrujúcim psychiatrom a neurológom. Ak lekár potvrdí nespôsobilosť viesť motorové vozidlo, chorého je treba citlivo presvedčiť, aby sa šoférovania vzdal.
Napokon, okrem verejnej dopravy sú dnes k dispozícii aj taxislužby za zvýhodnenú cenu, nákupy je možné si dať doviezť domov, pomôcť môže s odvozom aj rodina, či susedia.
Na otázku odpovedala: Mgr. Bc. Danka Petrufová, andragogička – geragogička, lektorka v problematike demencia a nefarmakologické prístupy v jej liečbe.